מאמרים

מידע על הבדואים בישראל
מידע על הבדואים בישראל

הבדואים במדינה הם חלק מהנוף הארץ ישראלי לכל דבר, מאז ומתמיד היו חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה אמנם שונים בדתם ובמהותם

מידע על הבדואים החיים בארץ ישראל

הבדואים במדינה הם חלק מהנוף הארץ ישראלי לכל דבר, מאז ומתמיד היו חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה אמנם שונים בדתם ובמהותם. הבדואים הם עם נודד, יוצאי חצי האי ערב, הם הגיעו לנגב עוד במאה ה-2 לפנה״ס. הבדואים חיים קרוב לאדמה, הם רועי צאן, נעים מיעד ליעד, כך שיכולת ההתמצאות שלהם בשטח היא הרבה מעבר לממוצע, לכן רוב הבדואים אשר ישרתו בצבא, ישרתו ביחידת הגישוש, זאת עקב הקרבה לאדמה ויכולת של שנים להתמצא בשטח.

מיקום ואופי

רוב הקהילה הבדואית ממוקמת בנגב, חלקם בצפון הארץ אבל רובם בדרומה. אט אט כמו כל שאר עולם גם הבדואים פונים אל עבר החדש והמודרנה אם מבחירה ואם בלית ברירה,
המסורת הקסומה של הבדואים שכל כך משכו אותנו בשנים עברו, קבלת הפנים המופלאה שהייתה לאחת מהאטרקציות בדרום לכל המשפחה, אטרקציה תרבותית ומחנכת כבר פחות קיימת.
אל דאגה ישנן עוד אטרקציות רבות, דוגמת קמפינג מהנה בדרום ואו טיולי ג׳יפים בדרום.
הבדואים יושבים במדבר, חלקם בכפרים המוכרים ע״ המדינה כמו שגב שלום, ערערה, כסייפה, תל שבע, ורובם בעיר רהט, חלקם ממוקמים בכפרים שאינם מוכרים למדינה כמו ג׳נאביב, אטרש, אפיניש ועוד.

הפעולה להעביר את הקהילה הבדואית אל הערים נקראת עיור.
העיור של הבדואים שהתבצע ע״י המדינה נבע מהרצון של הרשויות לסדר ולהביא את הבדואים לחיות חיים מודרניים אורבניים ולהשתמש באדמתם ובאמת המדינה לקחה את האדמות
של הבדואים והפכה אותם בעיקר לשטחי אש.

ישנם קצת יותר מ-200,000 בדואים בארץ ישראל, הבדואים לרוב שוכנים באוהלים ואו בבתים קלים שניתן לפרקם ולהזיזם, זה לפני ניסיון העיור של מדינת ישראל להשפיע על שינוי בסיסי של הקהילה.

נסכם

קהילת הבדואים בארץ עתיקת יומין ונחשבת חלק מהנוף הארץ ישראלי, בתקופות יפות יותר של הקהילה, הציעו אטרקציות בדרום לכל המשפחה,
ולל רכיבה על גמלים וישיבה ואכילה באוהלים אותנטיים וכמובן אל לנו לשכוח את השוק הבדואי, כיום לצערנו, כבר פחות ניתן לראות את אלו.